Edukacja regionalna

Scenariusze i konspekty zajęć

Poznajemy historię Chocianowa

Śladami historii Przemkowa i jego mieszkańców

Poznajemy miasto Przemków

Spacerkiem przez Chocianów

Zawód Leśnika

Park Miejski w Przemkowie

Zabytkowy Park w Chocianowie

Cudze Chwalicie swego nie znacie

Historyczny spacer po Chocianowie

Poznajemy

Ścieżki Edukacyjne

Wyprawy Odkrywców

Edukatorzy Dziedzictwa Regionu

O projekcie
 
 
Szukaj w serwisie

Edukacja regionalna >> Scenariusze i konspekty zajęć >> Historyczny spacer po Chocianowie

Edukacja Regionalna: Historyczny spacer po starym Chocianowie


Scenariusz opracowała: Agnieszka Kozieja - Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie. 
Grupa wiekowa: gimnazjum
Temat: „Historyczny spacer po starym Chocianowie”

Wersja do pobrania: POBIERZ  (format pdf 79 Kb)
 

ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Czas zajęć: 90-120 minut

Cele:

  • ogólne:

    • Rozwijanie wiedzy o kulturze i historii własnej miejscowości oraz jej związek z historią Polski.
    • Kształcenie tożsamości regionalnej w kontekście wartości narodowych;
  • operacyjne:
    Uczeń:

    • dostrzeże związek historii miasta z dziejami regionu i kraju,
    • zaplanuje trasę wycieczki po najbliższej okolicy,
    • zaprezentuje zdobytą wiedzę;
  • Metody i formy zajęć.

    • wycieczka po mieście,
    • praca w grupach;

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Uczniowie spotykają się przed budynkiem gimnazjum.
  2. Każda grupa dostaje ksero artykułu „Historyczny spacer po starym Chocianowie”. Oprowadzenie po mieście Chocianów w roku 1937 i ksero opracowania konserwatora zabytków dotyczące Chocianowa i zaznaczonych historycznych budynków.
  3.  Nauczyciel krótko przedstawia dzieje Dolnego Śląska ukazując jego wielokulturowość.
  4. Zajęcia rozpoczynamy od ulicy Lipowej, gdzie uczniowie uzyskują wiadomości na temat powstania ulicy a następnie szukają historycznych budynków.
  5. Kolejnym przystankiem jest dworzec kolejowy. Po przedstawieniu najważniejszych wiadomości idziemy ulicą Kolejową, gdzie uczniowie szukają zabytkowych budynków, umieszczonych w opracowaniu konserwatora.
  6. Następnie zwiedzamy budynki fabryki RAG (dawniej Fabrykę Armatur Raascha).
  7. Kolejnym przystankiem jest Rynek gdzie uczniowie poznają historię Kościoła.
  8.  W kościele oglądają zabytkową  chrzcielnicę i płytę nagrobną. Odczytując wiadomości z tabliczki wmurowanej w wierze kościelną nauczyciel mówi
    o losach miasta podczas II wojny światowej.
  9. Ulicą Ogrodową przechodzimy do Ratusza. Uczniowie zwiedzają go poznając jego historie.
  10. Ulicą Kolonialną  idziemy w kierunku pałacu. Poszczególne grupy odszukują kolejne budynki umieszczone w opracowaniu konserwatorskim.
  11.  „Spacer” kończymy przy pałacu. Uczniowie zwiedzają pałac a nauczyciel omawia jego historie oraz losy kolejnych rodów(właścicieli pałacu).
  12. Na koniec zajęć poszczególne grupy rozwiązują krótki konkurs o Chocianowie;
  • Materiały :

    • Szkolny przewodnik po Chocianowie. Projekt uczniów gimnazjum.
    • Opracowanie wojewódzkiego konserwatora zabytków.
    • „Słowo Chocianowskie” – pismo III-IV 1997 r.
    • „Przegląd Regionalny” – IV-V 1997 r.
    • Związek Gmin Zagłębia Miedziowego –Informator.
    • Portal internetowy „Onet.pl”;