Scenariusz opracowała: Elżbieta Terlikowska, - Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr1 w Przemkowie, 59-170 Przemków, ul. Kościuszki 6b. Grupa wiekowa: klasy I-III, IV-VI Temat: „Park Miejski w Przemkowie”
Wersja do pobrania:(format PDF 67 Kb)
ORGANIZACJA ZAJĘĆ Hasło programowe: Ląd jako środowisko życia. Miejsce: Park Miejski. Forma organizacji: grupowa, zbiorowa.
Czas trwania: 3 godz.
Cele:
ogólny:
Kształtowanie postaw właściwego zachowania się w środowisku naturalnym.
Poznanie historii parku oraz przyczyn zróżnicowania gatunkowego.
operacyjne: Uczeń zdobywa wiadomości:
podaje przykłady roślin i zwierząt żyjących w runie, podszycie i koronie drzew parku,
wymienia roślinny nienaturalnie występujące na tym obszarze,
wyjaśnia przyczynę występowania niektórych drzew na obszarze parku,
formułuje zasady zachowania się w parku.
Uczeń zdobywa umiejętności:
rozpoznaje niektóre gatunki żyjących tam roślin i zwierząt,
rozpoznaje gatunki drzew nienaturalnie występujące w obrębie parku,
wyjaśnia znaczenia wyrażenia „płuca miasta”,
charakteryzuje park jako środowisko życia wielu organizmów,
przeprowadza obserwacje roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku,
analizuje zagrożenia poznanego parku.
Postawy:
współpracuje w grupie,
uzasadnia potrzebę ochrony roślin,(im starsze drzewo tym więcej tlenu wytwarza),
podejmuje aktywne działania na rzecz ochrony środowiska,
przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie zajęć.
Metody:
słowne (pogadanka),
obserwacyjne (obserwacja naturalnych okazów).
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Przebieg wycieczki:
Czynności organizacyjne (przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie trwania wycieczki).
Zapoznanie uczniów z celami zajęć terenowych.
Krótka pogadanka na temat wpływu działalności człowieka na stan środowiska parku i pojawienia się gatunków drzew niewystępujących naturalnie na tym terenie .
Ogólna informacja na temat dawnych właścicieli Przemkowa i założycieli parku przypałacowego oraz wydarzeń związanych z parkiem.(załącznik nr 1)
Podział uczniów na grupy 6-osobowe. (oznaczanie gatunków drzew, krzewów, roślin występujących w runie).
Rozdanie uczniom kart pracy (instrukcja do ćwiczeń nr 2,3,5,6).
Wyjaśnienie poleceń zawartych w kartach pracy.
Praca uczniów w grupach wg instrukcji.
Praca domowa: 1. Przygotowanie zielników z zebranych szczątków roślin.
Podsumowanie wycieczki: 1. Analiza pracy grupy – wnioski. 2. Ocena pracy i zachowania grup. 3. Uporządkowanie miejsca zajęć. 4. Powrót do szkoły.
Środki dydaktyczne:
instrukcje do ćwiczeń (jedna na grupę),
klucze, atlasy, przewodniki z fotografiami, ilustracjami i rysunkami organizmów leśnych,
przybory do pisania,
podręcznik.
Praca domowa:
Przygotowanie zielników z zebranych szczątków roślin.