Edukacja regionalna

Scenariusze i konspekty zajęć

Poznajemy historię Chocianowa

Śladami historii Przemkowa i jego mieszkańców

Poznajemy miasto Przemków

Spacerkiem przez Chocianów

Zawód Leśnika

Park Miejski w Przemkowie

Zabytkowy Park w Chocianowie

Cudze Chwalicie swego nie znacie

Historyczny spacer po Chocianowie

Poznajemy

Ścieżki Edukacyjne

Wyprawy Odkrywców

Edukatorzy Dziedzictwa Regionu

O projekcie
 
 
Szukaj w serwisie

Edukacja regionalna >> Scenariusze i konspekty zajęć >> Spacerkiem przez Chocianów

Edukacja Regionalna: Spacerkiem przez Chocianów


 Scenariusz opracowała: Aleksandra Duszeńko -
Przedszkole Miejskie w Chocianowie, ul. Wesoła, 59-140 Chocianów. 
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat: „Spacerkiem przez Chocianów”

Wersja do pobrania: POBIERZ (format PDF 65 Kb)

ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Cele:

  • ogólne:
    - kształcenie poczucia tożsamości regionalnej,
    - uwrażliwienie na walory architektury własnego miasta,
  • operacyjne:
    - posługuje się nazwą swojego miasta,
    - wskazuje miasto na mapie,
    - wypowiada się na temat zabytków Chocianowa,
    - wyjaśnia znaczenie wyrażeń: „twoje miasto”, „tu mieszkam”, „tu żyję”.

Metody:

  • słowna(rozmowa, opowiadanie),
  • oglądowa(pokaz, obserwacja),
  • czynnościowa( zadania stawiane do wykonania);

Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: widokówki, foldery, napisy, rozsypanka sylabowa, herb Chocianowa, mapa Polski, kaseta z nagraniem hejnału.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wysłuchanie z kasety hejnału Chocianowa (utrwalenie zdobytych wcześniej wiadomości o  własnym mieście.

  • Czy rozpoznaliście tą melodię?
  • Jakiego miasta to jest hejnał?
  • Nad jaką rzeką leży Chocianów?
  • W jakim województwie leży nasze miasto?

2. Składanie z części przez wybrane dziecko herbu Chocianowa (przypomnienie co on przedstawia i jakie barwy na nim widnieją, ukazanie związku herbu z historią Chocianowa.
3. Odszukanie na mapie Polski miejsca położenia miasta i zaznaczenie na mapie konturowej.
4. Zaproszenie dzieci na spacer po własnym mieście:

  • przypomnienie, jak należy zachować się na spacerze,
  • wytłumaczenie słowa „zabytki”;


5. Spacer po sali.
W pięciu punktach sali rozwieszone są foldery zabytków i charakterystyczne elementy krajobrazu przyrodniczego. Dzieci podchodząc kolejno do nich rozpoznają je, nazywają, a nauczycielka opowiada krótką historię każdego z nich
(wyjaśnia dzieciom znaczenie słów- pomnik, ratusz);
Pięć  punktów to:

  • Ratusz,
  • Kościół parafialny św. Józefa,
  • Pałac,
  • Pałacowy park,
  • Torfowisko” Czarne Stawy”.

6. Podsumowanie wiadomości zdobytych na spacerze:

  • Dokąd wybraliśmy się na spacer?
  • Jakie zabytki oglądaliśmy?
  • Co się teraz w nich mieści?


7. Praca w zespołach - wyszukiwanie wśród różnych pocztówek tych, które dotyczą Chocianowa, wybieranie spośród nich, przedstawiających zabytki
i charakterystyczne elementy przyrodnicze. Nazywanie ich , układanie
z rozsypanki sylabowej napisu „zabytki”.
8. Zabawa ruchowa „Spacer po moim mieście”. Przy melodii hejnału dzieci spacerują po sali. Na hasło „nasze miasto” dzieci podają sobie ręce, tworzą koło i spacerują dalej.