Edukacja Regionalna: Zabytkowy park miejski w Chocianowie źródłem wiedzy o regionie
Scenariusz opracowała: Monika Czarnecka - Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi w Chocianowie. Czas trwania zajęć: 90 min. Grupa wiekowa: klasa III gimnazjum Temat: „Zabytkowy park miejski w Chocianowie źródłem wiedzy o regionie”
Wersja do pobrania: (format PDF 99 Kb)
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Cele:
ogólne:
Ugruntowanie wiedzy o przyrodzie i historii własnej miejscowości,
Kształtowanie proekologicznej motywacji uczniów.
szczegółowe:
określić kierunki z zastosowaniem różnych przyrządów,
ocenić stopień zanieczyszczenia środowiska naturalnego,
wyjaśnić od czego zależy natężenie zanieczyszczeń pyłowych i klasyfikować rodzaje zanieczyszczeń,
opisać rolę terenów zielonych w mieście,
oceniać odległość w terenie z zastosowaniem różnych metod,
Formy i metody pracy: praca grupowa, indywidualna praca z tekstem, ćwiczenia grupowe, pogadanka, obserwacja, pokaz.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Stworzenie 2 - 3 – osobowych grup uczniowskich.
Zaprowadzenie uczniów na pierwsze stanowisko, rozdanie pomocy dydaktycznych oraz objaśnienie przebiegu lekcji.
Wykonywanie poleceń przez poszczególne grupy uczniowskie, zgodnie z kartami pracy.
Zebranie kart pracy poszczególnych grup uczniowskich w celu oceny ich aktywności na lekcji;
Pomoce dydaktyczne: zielniki drzew liściastych parku miejskiego w Chocianowie, plany parku, kompasy, zegarki ze wskazówkami, karty pracy, nożyczki, taśmy klejące, taśmy miernicze, prace wykonane przez uczniów (list Melchiora Gotloba do architekta Marcina Franza oraz opis pomnika Pt. "Milczą a jednak wołają”, poświęconego wyzwoleniu Chocianowa, autorstwa Zbigniewa Frąckiewicza)
Wykaz zadań wykonywanych na poszczególnych stanowiskach.