Edukacja regionalna

Scenariusze i konspekty zajęć

Poznajemy historię Chocianowa

Śladami historii Przemkowa i jego mieszkańców

Poznajemy miasto Przemków

Spacerkiem przez Chocianów

Zawód Leśnika

Park Miejski w Przemkowie

Zabytkowy Park w Chocianowie

Cudze Chwalicie swego nie znacie

Historyczny spacer po Chocianowie

Poznajemy

Ścieżki Edukacyjne

Wyprawy Odkrywców

Edukatorzy Dziedzictwa Regionu

O projekcie
 
 
Szukaj w serwisie

Edukacja regionalna >> Scenariusze i konspekty zajęć >> Zawód Leśnika

Edukacja Regionalna: Zawód leśnika wczoraj i dziś


Scenariusz opracowała: Adam Chlebowski, Sławomir Kościukiewicz -Nadleśnictwo Chocianów, ul. Kościuszki 23, 59-140 Chocianów. 
Grupa wiekowa: wszystkie
Temat:
Zawód leśnika wczoraj i dziś

Wersja do pobrania: POBIERZ (format PDF65 Kb)

ORGANIZACJA ZAJĘĆ

Czas realizacji: 45 minut

Cele:

  • ogólny:
    • kształtowanie prawidłowego wizerunku nowoczesnego leśnictwa,
    • podkreślenie znaczenia pracy leśników dla lasu, przyrody oraz lokalnej społeczności;

  • operacyjne:
    Uczeń zapamięta:
    • podstawowe informacje o specyfice zawodu leśnika,
    • znaczenie Lasów Państwowych w kształtowaniu środowiska przyrodniczego,
    • kilka podstawowych fachowych pojęć z zakresu leśnictwa,
    • ulokowanie własnej miejscowości w podziale administracji LP – kontakt z odpowiednimi leśnikami;

  • Uczeń zrozumie:
    • złożoność procesów gospodarczych w lesie oraz ich uwarunkowania przyrodnicze,
    • znaczenie pracy leśnika dla lasu, przyrody oraz lokalnej społeczności;
  • Uczeń umie:
    • identyfikować leśników jako grupę zawodową,
    • dostrzegać efekty pracy leśników;
  • Środki dydaktyczne:
    • film edukacyjny „W lesie o każdej porze” – ORW LP Bedoń,
    • katalogi umundurowania i sprzętu leśnego,
    • pomoce dydaktyczne w postaci – map przeglądowych, podstawowego sprzętu w pracy leśniczego,
    • test sprawdzający przyswojoną wiedzę;

Metody pracy: pogadanka, prezentacja filmu edukacyjnego, dyskusja, test tematyczny.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :
1. Przedstawienie prowadzących:

  • Przedstawienie leśników jako grupy zawodowej – pojęcie Służby Leśnej, Lasy Państwowe jako jednostka administracyjna.
  • Forma pogadanki połączonej z dyskusją i prezentacją leśnego umundurowania.
  • Pytania do uczniów: Kim są leśnicy? Po czym ich rozpoznać? Czy często spotykają leśników? Na czym w mniemaniu młodzieży polega praca leśnika?

2. Przedstawienie podstawowych czynności gospodarczych wykonywanych
w lasach. (pokaz filmu).

  • Uzupełnienie informacji przedstawionych w filmie ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany sposobu i metod gospodarowania w lasach.
  • Odniesienie przekazanych treści do prezentowanych pomocy dydaktycznych.
  • Omówienie korzyści dla środowiska przyrodniczego oraz lokalnej społeczności wynikających z pracy leśników.
  • Pytania do uczniów: które z zaprezentowanych technik wykonywania prac leśnych uważają za przestarzałe, a które za nowoczesne? Czy uważają pracę leśniczego za trudna czy łatwą?


3. Przedstawienie podstawowych informacji o podziale administracyjnym LP
(Nadleśnictwo, Obręb, Leśnictwo) w odniesieniu do miejscowości, w której prowadzone są zajęcia.

  • Omówienie zasad kontaktu oraz współdziałania z leśnikami.
  • Przedstawienie informacji o niezbędnym wykształceniu w kierunku leśnym.


4. Test sprawdzający przyswojoną wiedzę – konkurs.
5. Podsumowanie – hasłowe omówienie podsumowujące informacje podane w toku lekcji, pożegnanie dzieci i zaproszenie ich do lasu.