Edukacja regionalna

Scenariusze i konspekty zajęć

Poznajemy historię Chocianowa

Śladami historii Przemkowa i jego mieszkańców

Poznajemy miasto Przemków

Spacerkiem przez Chocianów

Zawód Leśnika

Park Miejski w Przemkowie

Zabytkowy Park w Chocianowie

Cudze Chwalicie swego nie znacie

Historyczny spacer po Chocianowie

Poznajemy

Ścieżki Edukacyjne

Wyprawy Odkrywców

Edukatorzy Dziedzictwa Regionu

O projekcie
 
 
Szukaj w serwisie

Edukacja regionalna >> Scenariusze i konspekty zajęć >> Poznajemy miasto Przemków

Edukacja Regionalna: Poznajemy miasto Przemków, czyli jakby powiedział Pawlak



Scenariusz opracowała: Grażyna Purgał - Dom Wczasów Dziecięcych ul. Leśna Góra 1 59 –170 Przemków, Tel. 76 – 83 20 613. 
Grupa wiekowa: dla wszystkich
Temat: Poznajemy miasto Przemków, czyli jakby powiedział Pawlak: „Mania, ta gdzie my tu przyjechali..”
Wersja do pobrania: POBIERZ (format PDF- 142 Kb)

ORGANIZACJA ZAJĘĆ

Czas przeprowadzenia zajęć: 4,5 godziny (część ostatnia, prezentacja, może odbyć się po przerwie, np. po obiedzie).

Cele zajęć i przewidywane osiągnięcia ucznia:

  • kształcenie kompetencji kluczowych:
    • uczeń będzie współpracował w grupie, uczestniczył w dyskusji i podejmowaniu decyzji,
    • wspólnie zaplanuje, zorganizuje i oceni pracę w grupie,
    • w sposób bezpieczny nawiąże kontakt z nieznajomymi ludźmi i zdobędzie potrzebne informacje,
  • wzmacnianie motywacji poznawczej i rozwijanie twórczego myślenia:
    • uczeń dokona wyboru miejsc, które chciałby zwiedzić,
    • korzysta z różnych źródeł informacji o danym miejscu,
    • analizuje zebrany materiał i wybiera formę prezentacji, którą przygotuje i przedstawi na forum,
  • rozwijanie wiedzy o historii i współczesności Dolnego Śląska:
    • uczeń pozna kilka faktów historycznych związanych z historią Przemkowa (założenie miasta, rozkwit w XIX wieku, powojenne dzieje i obecność wojsk radzieckich),
    • odwiedzi cztery punkty ścieżki historyczno-przyrodniczej po Przemkowie,
    • dowie się o przesiedleniach ludności Łemkowskiej,
    • opowiada współczesną historię Przemkowa uwzględniając jego walory przyrodnicze;

Potrzebne materiały:

  • fiszka problemowa, karta pracy,
  • przewodnik po ścieżce historyczno-przyrodniczej Przemkowa -4 szt.,
  • książki i wydawnictwa o Przemkowie:
    • Z. Fras, W. Staniszewska:  „Przemków szkice z dziejów miasta”,
    • G. Bobrowicz „Przemkowski Park Krajobrazowy”, Wałbrzych 1999,
    • Bok: Związek Gmin „Zagłębia Miedziowego” – Przewodnik przyrodniczo –turystyczny, Polkowice 2006,
    • „Parki Krajobrazowe Województwa Dolnośląskiego”, DZPK,
    • „Katalog produktów i usług z Wrzosowej Krainy”, Grupa Partnerska „Wrzosowa Kraina”,
    • „Kropla” –magazyn ekologiczny, Wydanie specjalne maj 2007, 
    • Wiadomości Przemkowskie Nr 6/2007,
    • informacje ze stron internetowych:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Faza organizacyjna:
Przywitanie uczniów i omówienie koncepcji zajęć. Przedstawienie opiekunów i osoby koordynującej. Uczniowie dzielą się na 4 grupy. Otrzymują fiszkę problemową i kartę pracy. Wykonują zadanie pierwsze. Mogą konsultować się z opiekunem swojej grupy i z koordynatorem.


2. Faza zasadnicza:
Po konsultacji z koordynatorem uczniowie wraz z opiekunem wychodzą w teren i realizują zadanie 3.
Następnie wracają do placówki, wypożyczają dodatkowe materiały, uzupełniają brakujące im informacje i opracowują wyniki swojej działalności w postaci nadającej się do prezentacji.
O określonej godzinie zbierają się we wspólnej sali na prezentacjach. Każda prezentacja nagrodzona jest brawami. Prace plastyczne umieszczane są w widocznym miejscu.


3. Faza końcowa:
Po podsumowaniu prezentacji przez koordynatora uczniowie w grupach dokonują wspólnej oceny pracy każdego członka grupy (w sytuacjach trudnych wspomaga ich opiekun grupy).
Opiekunowie wraz z koordynatorem sumują wszystkie oceny zebrane w trakcie realizacji zadań i podczas prezentacji. Każda z grup otrzymuje informację o ocenach. Wyróżniające się grupy i osoby zostają nagrodzone upominkami. Na koniec koordynator dziękuje wszystkim za udział w zajęciach i proponuje, aby uczniowie podziękowali sobie za wspólną pracę poprzez uścisk dłoni.


4. Ewaluacja
Każdy z etapów jest oddzielnie oceniany, ponieważ równie ważne i istotne jest zarówno zorganizowanie się do pracy, jak i poszukiwanie i zdobywanie wiadomości, ich weryfikacja i opracowanie, a także umiejętność ciekawego i oryginalnego sposobu prezentowania wyników. Oceniane jest również zachowanie się podczas słuchania prezentacji innych grup. Ta ostatnia ocena jest potrzebna wówczas, kiedy pracuję z bardzo liczną grupą (ok. 40 osobową). 
Istotne miejsce zajmuje też ocena wystawiona przez własną grupę.

Aby otrzymać informację zwrotną proszę uczniów, by przed wyjściem z sali napisali na kolorowych karteczkach plusy i minusy dzisiejszych zajęć.

Uwagi końcowe:
Jeżeli istnieje taka możliwość, formą prezentacji może być także prezentacja multimedialna.

Zadanie 1.
Godz. 9.30 – 10.00
Przeczytajcie uważnie wszystkie pięć zadań

  • Ustalcie w grupie i zapiszcie kto i za co odpowiada przy realizacji zadań (np. kto będzie szefem zespołu, kto pilnuje czasu, kto robi notatki, kto wypełnia tabelkę, kto prowadzi wybraną przez Was trasą, kto wypożycza i oddaje materiały, kto przygotowuje prezentację, kto przedstawia prezentację). Postarajcie się aby każdy miał jakieś zadanie, do niektórych zadań potrzeba więcej niż jedną osobę. 
  • Wypełnijcie punkty 1,2  karty pracy (co już wiecie, a czego chcielibyście się dowiedzieć o Przemkowie?).
  • Posługując się folderem wybierzcie 4 miejsca, które chcielibyście zobaczyć (punkt 3.).
  • Zastanówcie się gdzie zbierzecie potrzebne Wam informacje do realizacji zadania (punkty 4. i 5. – może to być np. Urząd Miasta i Gminy, Biblioteka Miejska, parafia, Dom Kultury, szkoła, napotkani mieszkańcy;


Zadanie 2.  
 Godz. 10.00 – 10.30

  • konsultujcie z koordynatorem trasy swojej wędrówki oraz przedstawcie wyniki realizacji Zadania 1.

Zadanie 3.
     Godz. 10.30 – 12.00

  • wyjdźcie całą grupą wraz z opiekunem na wybraną trasę,
  • oglądajcie, pytajcie, zbierajcie informacje i materiały,
  • wypełnijcie do końca kartę pracy,

Zadanie 4.
 Godz. 12.00 – 13.00

  • posługując się zebranymi informacjami oraz dodatkowymi materiałami, które będziecie mogli wypożyczyć w pokoju nauczycielskim, przygotujcie prezentację wyników Waszej pracy,
  • Wybierzcie najciekawszą Waszym zdaniem formę prezentacji (może to być np.: plakat, gazetka, audycja telewizyjna, reportaż).


             WAŻNE – czas prezentacji nie powinien przekroczyć 10 minut.

Zdanie 5.
 Godz. 13.00 – 14.00

  • zbierzcie się w holu,
  • uważnie wysłuchajcie prezentacji innych grup,
  • przedstawcie najlepiej jak potraficie Wasza prezentację,
  • dokonajcie wspólnie oceny Waszej pracy w grupie, przyznajcie sobie punkty,
  • oddajcie wypełnioną kartę pracy i zwróćcie wypożyczone materiały;

Przykładowe pytania do kart pracy:

  1. Co już wiecie o Przemkowie? 
  2. Czego chcielibyście się dowiedzieć? 
  3. Które miejsca związane z historią miasta wybraliście do odwiedzenia? 
  4. Dowiedzcie się jak wygląda herb miasta? Czy związana jest z nim jakaś legenda? A może uda Wam się poznać inne opowieści, historie lub legendy o Przemkowie lub okolicy? 
  5. Zbierzcie jak najwięcej wiadomości o ochronie przyrody na tym terenie (o Przemkowskim Parku Krajobrazowym, rezerwatach i różnych osobliwościach przyrodniczych). 
  6. Napiszcie jakie wrażenie wywarło na Was miasto? Jak się tu czuliście? Jacy są ludzie? 
  7. Dowiedzcie się, jakie były początki miasta i skąd wzięła się jego nazwa? Odnajdźcie dwa najstarsze budynki w mieście? 
  8. Zbierzcie ciekawe informacje o mieście i gminie (położenie geograficzne, ilu ma mieszkańców, czym się trudnią i gdzie pracują, gdzie uczą się Wasi rówieśnicy, czy można tu przenocować i dobrze zjeść?, oraz różne  ciekawostki)?  
  9. Kim byli i jak zasłużyli się dla Przemkowa członkowie rodu  Schleswig- Holstain? Poszukajcie śladów ich bytności. 
  10. Zbierzcie kilka informacji o Wrzosowej Krainie i o Święcie Miodu. 
  11. Dowiedzcie się jakie wojska stacjonowały w Przemkowie i okolicy w latach 1945 – 1992 i co z tego wynikło?
  12. Kim są Łemkowie? Skąd się tu wzięli?  

Zajęcia realizowane są:

  • na znakomitej Ścieżce historyczno - przyrodniczej po Przemkowie,
  • w urzędach i instytucjach miasta wybranych przez uczniów,
  • w salach naszej placówki (faza organizacyjna oraz  przygotowanie i przedstawienie prezentacji).


Literatura:

  • E. Goźlińska „Nie lekcje lecz zajęcia edukacyjne” WSiP S.A. Warszawa 2004
  • M. Taraszkiewicz „Jak uczyć lepiej? Czyli refleksyjny praktyk w działaniu” Wyd. CODN Warszawa 2003
  • Trendy uczenia w XXI wieku. Internetowy magazyn CODN
  • artykuł M. Taraszkiewicz w nr 4/8/2006
  • artykuł M. K. Koterba o Celestynie Freinecie w nr 2/2005
  •  
  • www.przemkow.pl www.wikipedia.org/wiki/Przemków, www.wrzosowakraina.pl, www.dzpk.pl,
    - materiały plastyczne i piśmiennicze (papier, farby, pisaki);
 
www.hunter.polkowice.pl/wyprawy,