Edukacja regionalna

Scenariusze i konspekty zajęć

Poznajemy historię Chocianowa

Śladami historii Przemkowa i jego mieszkańców

Poznajemy miasto Przemków

Spacerkiem przez Chocianów

Zawód Leśnika

Park Miejski w Przemkowie

Zabytkowy Park w Chocianowie

Cudze Chwalicie swego nie znacie

Historyczny spacer po Chocianowie

Poznajemy

Ścieżki Edukacyjne

Wyprawy Odkrywców

Edukatorzy Dziedzictwa Regionu

O projekcie
 
 
Szukaj w serwisie

Edukacja regionalna >> Scenariusze i konspekty zajęć >> Poznajemy historię Chocianowa

Poznajemy historię Chocianowa


Scenariusz opracowała: Aleksandra Duszeńko,
Przedszkole Miejskie w Chocianowie, ul. Wesoła, 59-140 Chocianów. 
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat: „Poznajemy historię Chocianowa”
Wersja do pobrania: POBIERZ  (format PDF 61 kb)


ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Cele:

  • ogólne:
    • rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej,
  • operacyjne:
    • opisuje herb Chocianowa,
    • opowiada historię własnego miasta,
    • współpracuje w zespole.

Metody:

  • słowna( rozmowa, opowiadanie),
  • oglądowa( obserwacja, pokaz),s
  • czynnościowa( zadania stawiane do wykonania).


Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: herb Chocianowa, kukiełki, magnetofon, bilety do teatru, scenka teatrzyku.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1.  Zaproszenie dzieci do teatru na przedstawienie 
    • wytłumaczenie słowa teatr,
    • omówienie zasad zachowania się w teatrze,
    • rozdanie biletów,
    • odszukanie przez dzieci miejsc na widowni zgodnie z biletami.
  2. Wystawienie przez nauczycielkę „krótkiej historii Chocianowa” przy użyciu kukiełek.
  3. Rozmowa na temat oglądanego przedstawienia:
    • wyróżnienie występujących postaci,
    • utrwalenie „krótkiej historii” przy pomocy pytań pomocniczych kierowanych przez nauczycielkę do dzieci.
  4. Zaproszenie dzieci do zabawy w teatr( zadania w grupach):
    • dostarczanie rekwizytów i kukiełek,
    • zwrócenie uwagi na podział ról i współpracę w zespołach,
    • odtwarzanie przez dzieci „krótkiej historii” przy użyciu rekwizytów i kukiełek.
  5. Składanie z części herbu Chocianowa( nauczycielka wyjaśnia co on przedstawia i jakie barwy na nim widnieją, ukazanie związku herbu z historią).
  6. Wysłuchanie hejnału Chocianowa.